قهوه اسپرسو حاصل از دستگاه اسپرسو ساز در واقع روشی برای تهیه قهوه است. با عبور آب نزدیک به نقطه جوش و فشار بخار آب از میان دانه‌های آسیاب شده قهوه غلیظی در کمتر از چند ثانیه یک شات ( فنجان اسپرسو ) تهیه می‌شود. اسپرسو به شکل قهوه‌ای نسبتا غلیظ با درصد کافئین بالا، همراه با خامه‌ای کرم رنگ بر روی آن تهیه می‌شود و پایه تهیه تعدادی از نوشیدنی‌های دیگر از جمله: موکا، ماکیاتو، آمریکانو، لاته و کاپوچینو است. این روش در اوایل قرن بیستم میلادی در ایتالیا ابداع شد و شهرتی جهانی پیدا کرد. امروزه با تنوع بالایی از برندهای فعال در طراحی و ساخت اسپرسو ساز از قهوه‌جوش‌های ساده گرفته تا موکاپات‌ها و اسپرسوسازهای برقی برای دم‌کردن قهوه‌ روبه‌رو هستیم که هر کدام با قابلیت‌ها و مزایای ویژه به نیاز قهوه‌دوستان پاسخ می‌گویند.


چند مدل دستگاه اسپرسو ساز وجود دارد؟

دستگاه‌های تهیه اسپرسو به دودسته بندی تقسیم می‌شوند: دستگاه‌های قدرت گرفته از نیروی بخار و دستگاه‌های قدرت گرفته از پمپ. دستگاه‌های قدرت گرفته از نیروی بخار به دو نوع تقسیم می‌شوند: اسپرسو سازهای رو گازی (انواع موکا کاپ) و اسپرسو سازهای برقی بدون پمپ.


دستگاه‌های اسپرسو ساز پمپی بیشتر رایج بوده و انواعت مختلفی را شامل می‌شوند:

دستگاه اسپرسو ساز با پمپ دستی: همان‌طور که از نام این دسته مشخص است، فشار لازم برای تهیه اسپرسو در این نوع دستگاه‌ها، به‌وسیله یک اهرم دستی ایجاد می‌شود.

دستگاه اسپرسو ساز با پمپ برقی: در این نوع دستگاه‌ها شما دمای موردنیاز را مشخص نموده و دستگاه با یک پمپ فشاربرقی اسپرسو را برای شما تهیه می‌کند.

دستگاه اسپرسو ساز با پمپ نیمه‌خودکار: در این مدل شما قهوه را آسیاب کرده و قبل از روشن کردن دستگاه آن را در فیلتر قرار می‌دهید. سپس دکمه دستگاه را زده و اسپرسوی خود را دریافت می‌کنید.

دستگاه اسپرسو ساز با پمپ خودکار: در این مدل هم شما بعد از آسیاب دانه‌های قهوه باید آن را در فیلتر دستگاه قرار دهید. دستگاه به‌صورت خودکار روشن‌شده و پس از تهیه اسپرسو خاموش می‌شود.

دستگاه اسپرسو ساز با پمپ فوق خودکار: در این مدل دستگاه‌ها، همه کارها به‌صورت خودکار انجام می‌شود. دانه‌های آسیاب شده به‌صورت خودکار پرس شده و درون فیلتر قرار می‌گیرند. آب جوش آمده با فشار زیاد اسپرسو را برای شما تهیه می‌کند. کار کردن با این دستگاه‌های بسیار آسان است اما هزینه زیادی نیاز دارد.


ادامه مطلب
صفحه 1 از 44