چاقو های حرفه ای PIRGE

اسماعیل اوستا که یک ترک چاقوساز بود، پس از جنگ روسیه-عثمانی (جنگ 93، بین سال‌های 1878-1877)، از بالکان به آناتولی مهاجرت کرد.
او در بازار کمانداران (اوکسیلار) در مغازه یحیی اوستا شروع بکار کرد و ابزارهای کشاورزی و چاقو تولید کرد (1879). او در سن جوانی مُرد و پسرش مهمت (پیرگه) کار پدر را ادامه داد (1885). هنر چاقوسازی از پدر به پسر منتقل شد.
به‌جز تولید چاقو و ابزارهای کشاورزی، مهمت (پیرگه) اوستا این حرفه را به افراد جوان یاد داد و چاقوسازهای جدیدی تربیت کرد. زمانی که قانون نام خانوادگی اجرا شد، او نام خانوادگی پیرگه (1934) را انتخاب کرد که به معنای «بزرگ خاندانی که پیشه‌ور تربیت می‌کند» بود.
اسماعیل پیرگه، پسر مهمت پیرگه، به همراه شاگردانش در بازار کمانداران، برای خارجی‌ها هم کار می‌کرد و از این طریق، تجارت خود را تسریع بخشید. محصولات او به ترکیه، عراق و مصر فرستاده می‌شد (1970).
فیضی پیرگه، پسر اسماعیل پیرگه. او نیز چاقوساز بود و کار تولید چاقو در بازار کمانداران را ادامه داد و به پیشه‌وران خارج نیز کار می‌داد. سپس، او کار را به پسرش مهمت پیرگه رساند (1984).
مهمت پیرگه در سن جوانی، کنترل کار را به دست گرفت. او اولین دستگاه چاقوتیزکن را از آلمان به ترکیه وارد کرد و عصر جدیدی برای صنعت چاقو بورسا شروع شد (1996). روند تولید چاقو با این نوآوری، از یک صنعت دستی به صنعت ماشینی، تولید انبوه و قیمت رقابتی تبدیل شد که پایه و اساس ساختار مدرن فعلی را شکل داد. مهمت پیرگه شرکت را به‌صورت رسمی در اتاق بازرگانی بورسا ثبت کرد (1997).

این شرکت دارای دو برند اصلی ، PIRGE و PRATİK است. PİRGE محصولاتی را برای کاربران حرفه ای و استفاده های صنعتی توسعه می دهد ، در حالی که PRATİK بر روی محصولات مناسب برای مصارف داخلی ترکیه متمرکز کرده است. محصولات اصلی تولید شده توسط این شرکت چاقوی آشپزخانه، چاقوی گوشت، چاقوی سرآشپز می باشد.

ادامه مطلب